przeziębienie
Zdrowie

Środki na przeziębienie na jesienno-zimowe przesilenie

Stare powiedzenie mówi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Klasyczna medycyna o tyle potwierdza tę tezę, że przeziębienia to typowe wirusówki, na które antybiotyki nie działają, a organizm musi sam sobie z nimi poradzić.

Z tym radzeniem sobie bywa różnie – przeziębienie, chociaż nie jest niebezpieczne i po jego przejściu nie pozostają żadne konsekwencje dla zdrowia może bardzo utrudnić życie i wykluczyć chorego ze wszelkiej aktywności na kilka dni, najczęściej właśnie około 6- 7 dni. Katar, przekrwione śluzówki, stany podgorączkowe, kaszel i flegma, ból gardła i głowy powodują uczucie „rozbicia” organizmu i ogólne osłabienie.

Skutecznych leków na przeziębienie nie ma, lecz jest wiele sposobów i preparatów, by ten niełatwy czas przetrwać, załagodzić objawy i wspomóc naturalne procesy organizmu w zwalczaniu wirusa.

Sposoby domowe w łagodzeniu objawów przeziębienia.

Stare metody naszych babć mają swoje uzasadnienie medyczne. Wirusy szybciej znikają w wyższej temperaturze, stąd też warto sięgnąć do wszelkich sposobów na rozgrzanie organizmu od wewnątrz i zewnątrz.

• ciepłe skarpetki, piżamy, koce rozgrzewające, gruba pościel, gorąca kąpiel w ziołach najszybciej pomogą w walce z objawami przeziębienia. „Wypoć się!” mawiały nasze babcie i miały rację.

• rozgrzewające napoje, czyli herbatki z cytryną i imbirem, ciepła woda z sokiem malinowym, domowy syrop z cebuli rozgrzewają organizm od środka i zahamują procesy namnażania się wirusa.

• płyny, płyny i jeszcze raz płyny. Żeby się dobrze wypocić, trzeba stale dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów. 2 litry wypijanych płynów, a w przypadku podwyższonej temperatury nawet więcej to niezbędne minimum w walce z przeziębieniem.

• sen regeneruje, więc w okresie przeziębienia trzeba zapewnić sobie dużą ilość snu.

• wilgotność powietrza jest bardzo ważna. Suche powietrze dodatkowo podrażnia suche śluzówki, więc na kaloryferach warto położyć mokre ręczniki lub też stosować nawilżacze powietrza, a nawet inhalacje.  

Preparaty apteczne łagodzące objawy przeziębienia.

• ziołowe maści rozgrzewające nie tylko rozgrzewają ciało od zewnątrz, ale zawarte w nich olejki eteryczne wspomagają udrażnianie śluzówek i ułatwiają oddychanie.

• paracetamol, aspiryna, ibuprofen na ból głowy i gorączkę,

• tabletki do ssania na ból gardła,

• preparaty donosowe na katar pomogą udrożnić przewody nosowe i ułatwić oddychanie,

• syropy przeciwkaszlowe łagodzą męczący kaszel.

Trzeba pamiętać, że wszystkie wskazane środki na przeziębienie nie leczą, lecz łagodzą objawy przeziębienia. Jeżeli objawy się nasilają, rośnie gorączka, do ogólnego osłabienia dołączają bóle mięśni i kości należy udać się do lekarza. Być może nie jest to zwyczajne przeziębienie, lecz grypa lub wytworzyło się nadbakteryjne zapalenie śluzówek. Wówczas lekarz przepisze odpowiednie leki, w tym antybiotyki.