Motoryzacja Podróże

Przewóz pojazdu na lawecie – co mówią o nim przepisy prawa?

Prowadzenie auta, nawet przez bardzo doświadczonego kierowcę, zawsze obarczone jest ryzykiem. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń mających miejsce na drodze. Usterka, stłuczka, guma, brak paliwa to częste sytuacje, które powodują, że pomoc drogowa 24h jest jedynym wybawieniem. Nie zawsze jednak unieruchomienie auta w wyniku nieszczęśliwego splotu zdarzeń jest jedyną okolicznością w której niezbędna jest laweta 24h. Do takich sytuacji możemy zaliczyć również zakup i transport auta do naszego kraju np. od naszych zachodnich sąsiadów. Jak widać jest wiele sytuacji w których pomoc drogowa jest jedynym sposobem, by bezpiecznie przetransportować auto do punktu docelowego. Co mówią na temat transportu auta na lawecie przepisy prawa?

Kto może być kierowcą lawety?

Tak naprawdę zależy to od trzech składowych – wagi pojazdu holującego, lawety (przyczepy) oraz ładunku. Jeśli ich suma nie przekracza 3,5 tony, a dodatkowo przyczepa i ładunek nie ważą więcej niż pojazd holujący, kierujący może posiadać jedynie prawo jazdy kategorii B. Holowanie większych ładunków wymaga dodatkowych uprawnień w postaci prawa jazdy kategorii B + E.

Jak powinno się holować pojazd na lawecie?

Najistotniejsze z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego jest odpowiednie ustawienie ładunku na przyczepie. Auto holowane powinno być skierowane stroną samochodu w której znajduje się silnik (zazwyczaj przodem). Jest to o tyle istotne, że silnik bywa jednym z najcięższych elementów samochodu, a takie ustawienie pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ładunku na przyczepie. Równie istotną kwestią jest mocowanie – pojazd przewożony powinien być przymocowany do lawety za pomocą dwu lub trzypunktowych pasów mocujących. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie i przymocowanie wszystkich (czterech) kół pojazdu. Uwaga! Lawet powinna być wyposażona w pasy mocujące, a ich stan techniczny powinien być dokładnie sprawdzany przed każdym transportem. Jest wiele przepisów określający sposób w jaki należy bezpiecznie holować auto. Z tego właśnie powodu należy skorzystać z usług doświadczonej pomocy drogowej. Sprowadzając auto z większych niemieckich miast można skorzystać z usług doświadczonych polskich firm, które prężnie działają zarówno na rynkach zagranicznych, jak i lokalnych. Holowanie Hannover jest jedną z lokalizacji, gdzie bez problemu znajdziemy doświadczoną pomoc w sytuacjach nagłych, ale i tych wymagających wcześniejszego zaplanowania.