Motoryzacja Podróże

Kiedy i w jakich okolicznościach wezwać lawetę?

Szczególnie teraz, gdy najczęściej poruszamy się swoimi pojazdami na wakacje, zamiast wybierać linie lotnicze, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie podróży. Stąd też należy zachować numer telefonu na pomoc drogową w postaci lawety, która w bezpieczny sposób pomoże nam holować auto zarówno po kolizji, jak i w trakcie awarii. W jakich dokładnie okolicznościach i kiedy wzywa się lawetę? Zapraszamy do naszego małego poradnika na ten temat.

Dlaczego i kiedy należy wezwać lawetę?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, laweta wzywana jest najczęściej w trakcie awarii samochodu na trasie bądź po kolizji, czy też wypadku. Dzieje się tak, ponieważ samochód nie jest w stanie się poruszać w wyniku poniesionych zniszczeń lub usterki, wady fabrycznej auta. Samochód zazwyczaj jest naszą kosztowną ruchomością, zatem zależy nam na tym, by był odpowiednio zabezpieczony i niepozostawiony na poboczu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy, takiej jak np. laweta Słubice.

Jednak to nie tylko nasz komfort w niezwłocznym zabraniu auta z pobocza jest tutaj ważne, a bezpieczeństwo innych kierowców. Wrak lub zepsute auta stanowi niepotrzebne zagrożenie na drodze, zatem zabranie go z drogi w takich okolicznościach jest naszym obowiązkiem. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zadzwonić po pomoc, stąd też zajmują się tym odpowiednie służby, które towarzyszą np. podczas skutków wypadku, szczególnie na drodze szybkiego ruchu i autostradzie.

W jakich jeszcze okolicznościach wezwać lawetę?

Jednak nie tylko na trasie potrzebna jest nam laweta. Holowanie przyda nam się również, gdy nasze unieruchomione jest nawet pod naszym domem, a my nie mamy pomysłu na przetransportowanie go do mechanika, a czasami nawet w drugą stronę, gdy ten nie może naprawić naszego auta. Często samochód wożony jest od jednego warsztatu do drugiego. Laweta może być pomocna również wtedy, gdy sprzedajemy lub kupujemy auto, jednak odległość, jaką powinien pokonać samochód jest dla nas zbyt daleka, bądź nie dopełniono formalności z nim związanych. Dotyczy to również aut sprowadzanych z zagranicy, które nie są zarejestrowane w kraju. W Polsce nie można poruszać się pojazdem, który nie posiada tablic rejestracyjnych, dlatego też i tutaj potrzebna jest laweta. Czasem możemy skorzystać z tymczasowych tablic na kilka dni, jednak nie zawsze jest taka możliwość, a decyzja zakupu auta na tyle spontaniczna, że wygodniej jest skorzystać z pomocy w formie lawety.