Moda

Jak ubrać się na pogrzeb?

Wybierając się na pogrzeb, zwykle wspominamy zmarłą osobę. Dotyczy to zwłaszcza rodziny i przyjaciół. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę z podniosłości tego smutnego wydarzenia. Sprawia to, że konieczne jest również o zadbanie o odpowiednią oprawę uroczystości. Jednym z jej elementów jest odpowiedni ubiór uczestników. Pogrzeb to, szczęśliwie, wydarzenie dosyć rzadkie. Często zatem wybranie odpowiedniej garderoby może sprawić spory kłopot. Właściwy strój ma za zadanie podkreślenie szacunku do zmarłej osoby oraz wyrażenie solidarności z przeżywającą żałobę rodziną. Dla najbliższych to z kolei wyraz przeżywanego żalu i smutku, a także poczucia straty. Jaką zatem garderobę należy wziąć pod uwagę?

Czerń – bezpieczny kolor na pogrzebie

Na polskich pogrzebach wiele osób wybiera strój w czarnym kolorze. Zasada ta szczególnie dotyczy najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłej osoby. Inni uczestnicy uroczystości żałobnej mogą sobie pozwolić na nieco większą swobodę – nie muszą ubierać się na czarno, jednak pod uwagę powinni brać jedynie ciemne i stonowane kolory. Może to zatem być strój grafitowy, granatowy, ciemnoszary lub brązowy. Ważne jest także, aby wybrane ubrania miały jeden kolor i nie posiadały wzorów czy innych ozdób.

Jakich zasad ubierania się należy przestrzegać na pogrzebie?

Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni zadbać o to, by strój na pogrzeb nie był zbyt krótki, obcisły czy wydekoltowany. Buty muszą być do niego kolorystycznie dobrane i nie mogą odkrywać palców. Dodatki także nie powinny zbytnio rzucać się w oczy. Z doborem odpowiedniego ubioru najmniejszy problem będą mieć mężczyźni. Wystarczy ciemny, dobrze skrojony garnitur, wełniany płaszcz, biała koszula i czarny krawat. Dopełnieniem będą czarne buty. Przed pogrzebem należy pamiętać, by dobrze je wyczyścić i wypastować. Warto zrezygnować ze wszelkich dodatków i biżuterii, ograniczając się co najwyżej do zegarka.

Co ubrać na pogrzeb latem?

Sprawa eleganckiego i odpowiadającego okazji ubioru znacznie komplikuje się w okresie letnim. Nawet, jeśli pogoda jest upalna, mężczyźni nie mają zbyt dużego wyboru – konieczny jest garnitur oraz biała koszula z długim rękawem. Nie akceptowane są krótkie koszulki, spodenki czy sandały. Niezależni od pory roku strój na pogrzeb musi być dobrze wyprasowany, schludny i elegancki. Stylowe płaszcze, garnitury, koszule, krawaty i buty można zakupić w sklepie internetowym https://modini.pl/. Można tu znaleźć eleganckie stroje odpowiadające nie tylko okazji, ale także rozmiarom i indywidualnemu gustowi mężczyzny.