Motoryzacja Podróże

Jak postąpić w przypadku awarii samochodu na autostradzie?

Autostrady cieszą się ogromnym powodzeniem wśród kierowców zarówno w Polsce, jak i krajach europejskich. Umożliwiają szybką i bezpieczną jazdę, która może znacznie usprawnić całą podróż. Gdy jednak samochód zepsuje się na autostradzie, zaczynają się poważne problemy. W mieście lub na terenie niezabudowanym można pokusić się o samodzielne naprawienie usterki lub poproszenie członka rodziny, znajomego lub fachowca z pomocy drogowej o wsparcie w naprawie zepsutego pojazdu. Na autostradzie nie ma ani czasu, ani miejsca na takie działanie i jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje holowanie. Tak przynajmniej może wydawać się kierowcy, gdy stwierdzi, że jego samochód odmówił posłuszeństwa na środku autostrady. Co zatem powinien robić?

Co zrobić z zepsutym samochodem na autostradzie?
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas awarii samochodu na autostradzie, to natychmiast zjechać na pas awaryjny. Tam kierowca musi włączyć światła awaryjne. Bezpieczeństwo może także poprawić założenie kamizelki odblaskowej. Kolejnym ważnym krokiem jest umieszczenie trójkąta odblaskowego w odległości wynoszącej minimum 100 metrów za uszkodzonym pojazdem. Jeśli zarówno samochód, jak i uczestnicy podróży są w miarę możliwości oznakowani, konieczna jest całodobowa pomoc drogowa, która udzieli fachowego wsparcia na autostradzie. Fachowiec zaproponuje bezpieczne holowanie samochodu do zjazdu z autostrady znajdującego się najbliżej miejsca awarii, warsztatu lub stacji benzynowej.

Przepisy prawa drogowego mówią wyraźnie o tym, że czynność taką mogą wykonać jedynie uprawnione do tego pojazdy. W grę nie wchodzi zatem zatrzymywanie innych uczestników ruchu drogowego. Jest ono nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z prawem. Pomoc drogowa 24h może odholować zepsuty samochód we wskazane miejsce lub, jeśli to możliwe, dokonać naprawy niewielkiej usterki na miejscu. Jeśli awaria auta nastąpi na niemieckiej autostradzie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi, jaką jest pomoc drogowa Niemcy. Należy również pamiętać, by posiadać odpowiednie ubezpieczenie Assistance. Dzięki niemu skorzystanie z pomocy drogowej – holowania lub naprawy, nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. W innym wypadku rachunek za usługi pomocy drogowej 24H może okazać się naprawdę wysoki.