Zdrowie

Jak dbać o włosy przy problemach ze skórą głowy?

Wypadanie włosów to problem dotyczący dużej części z nas. Za stan skóry głowy odpowiadają czynniki takie jak pielęgnacja, dieta, stres i jakość wody. Dziennie tracimy 50-100 włosów. Przy nasilonym wypadaniu warto skonsultować się z trychologiem. Zainteresowanie trychologią rośnie z roku na rok. Oprócz pielęgnacji domowej, Polacy coraz chętniej korzystają z usług gabinetów trychologicznych.

Nawyki zmieniające pielęgnację włosów

Zarówno dieta, jak i codzienna pielęgnacja włosów mają bezpośredni wpływ na stan włosów i skóry głowy. Na wilgotnej skórze głowy, zawiniętej przez dłuższy czas ręcznikiem, bez dostępu tlenu mogą rozwijać się bakterie. Niezalecane jest także chodzenie spać w mokrych włosach, ponieważ są one wtedy dużo bardziej podatne na zniszczenia.

Regularne złuszczanie skóry głowy przy problemach z włosami

Przy nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy może dochodzić do zatkania mieszków włosowych. To jeden z głównych powodów wzmożonego wypadania włosów. Szampon nie jest w stanie samodzielnie złuszczyć warstwy krystalizacyjnej złożonej z naskórka, potu i sebum. Skóra głowy wymaga od czasu do czasu dogłębnego oczyszczenia. Z tego powodu peeling skóry głowy staje się coraz popularniejszym kosmetykiem, który można kupić w drogerii.

Peeling skóry głowy wykonujemy raz w tygodniu, aby dogłębnie oczyścić mieszki włosowe z sebum, zanieczyszczeń i pozostałości po kosmetykach. Specjaliści preferują peelingi chemiczne, które nie zawierają drobinek ściernych. W takich peelingach główne substancje złuszczające to najczęściej kwasy, enzymy lub mocznik.

Oczyszczona skóra głowy a składniki aktywne

Skóra po wykonaniu peelingu lepiej przyjmuje substancje aktywne z kosmetyków. Należą do nich wcierki, które zawierają składniki aktywne w skoncentrowanej formie. Wcierki to kosmetyki do włosów pobudzające porost. Przy ich pomocy wykonujemy delikatny masaż skalpu. Przy nakładaniu preparatu wykonuje się masaż, który poprawia ukrwienie skóry głowy.

Niektóre wcierki do skóry głowy są na bazie alkoholu, który jest promotorem przejścia substancji aktywnych. Skóry wrażliwe polubią się z wcierkami bezalkoholowymi. W sklepach i aptekach dostępne są wcierki nawilżające, na przetłuszczanie lub na porost włosów.

Pielęgnacja w gabinecie trychologicznym

Czasami nie jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć źródła problemów i dobrać pielęgnacji odpowiadającej potrzebom naszej skóry głowy. Pomocna będzie wtedy wizyta u trychologa.

Trycholog jest specjalistą od skóry głowy, który pomoże nam dobrać pielęgnacje, a także zbada stan skóry pod kątem naszego problemu. Badanie skóry głowy przeprowadza się za pomocą trychoskopu. Pomaga również oczyścić zaczopowane ujścia gruczołów łojowych peelingiem trychologicznym. W gabinecie u trychologa wykonywane są też zabiegi takie jak mezoterapia skóry głowy. Zabieg mezoterapii wykonywany jest m.in w Medeste Clinic – medycyna estetyczna Wrocław.

Trychologia to nowa, lecz dynamicznie rozwijająca się nauka o funkcjonowaniu skóry głowy i włosów. Staje się również częstym kierunkiem specjalizacji na uczelniach. Zdrowa skóra głowy wpływa bezpośrednio na wygląd włosów. Zadbane włosy uważane są za główną oznakę zdrowia i ogólnego dobrostanu.