Hydrofobizacja szyb
Motoryzacja

Hydrofobizacja szyb – popraw swoją widoczność za kierownicą!

Hydrofobizacja szyb jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo za kierownicą w sytuacji ciężkich warunków pogodowych. W dzisiejszych czasach nowe modele nowoczesnych samochodów posiadają już powłokę hydrofobową na przedniej szybie. Zabieg hydrofizacji dokonuje się zwłaszcza na starszych pojazdach, powłoka może być nałożona na wszystkie szyby, jednakże najkorzystniej oddziałuje na przednią szybę samochodu. Proces hydrofobizacji można wykonać samodzielnie albo zlecić taką czynność fachowcom. Wiele serwisów oferuje tą usługę, opiera się ona na wcześniejszym schłodzeniu szyby azotem, po czym rozprowadzeniem na jej powierzchni specjalistycznej substancji, które uzupełni wszystkie nierówności. Szyba stanie się więc widocznie gładsza. Celem hydrofizacji jest ograniczenie przylepiania się do szyby zanieczyszczeń i ułatwienie spływania po niej wody. Dzięki czemu widoczność w trakcie prowadzenia pojazdu jest o wiele lepsza. Zaletą procesu hydrofizacji jest także łatwiejsza pielęgnacja szyb i zwiększona odporność na przywieranie szronu oraz lodu.

Rezultat hydrofobizacji szyby

Efekt niewidzialnej powłoki można zauważyć przede wszystkim w trakcie jazdy w deszczu z prędkością minimum 50 km/h. Podczas jazdy opływające powietrze samochodu oraz wiatr zgarniają z powierzchni szyby cząsteczki, oraz krople wody. Kiedy przekroczymy 80 km/h wycieraczki stają się zbędne.

Przeprowadzenie zabiegu hydrofobizacji

Specyfik tworzący powłokę na szybie należy nakładać przy użyciu szmatki, wcześniej trzeba założyć rękawiczki ochronne. Na rynku dostępny jest płyn hydrofobowy w specjalnych aplikatorach, ułatwiających aplikację. Ciecz powinna być rozprowadzana pionowymi i poziomymi ruchami. Pamiętajmy o pomijaniu uszczelki i listw ozdobnych, żeby ich nie zniszczyć. Po paru minutach szybę można wypolerować. Powierzchnia szyby przed hydrofobizacją powinna być odpowiednio przygotowana, warto korzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które oferują profesjonalne nakładanie warstwy hydrofobowej.