Wnętrza

Eklektyzm, czyli jak połączyć styl nowoczesny z klasycznym?

Eklektyzm to kierunek, który łączy w jedną, spójną całość elementy z różnych stylów. I choć mogłoby się wydawać, że nadmierna ekstrawagancja takiej aranżacji raczej nie spotka się z szerszym uznaniem, moda na tradycję wymieszaną z nowoczesnością nie przemija. Dlaczego? Jak połączyć stare z nowym?

Jak połączyć styl tradycyjny z nowoczesnym?

Nie istnieje jedna, schematyczna reguła na to, w jaki sposób urządzić wnętrze, aby różność użytych form i budulców nie dawała efektu chaotyczności, bezplanowości, a czasem nawet bałaganiarstwa. Uzyskanie w końcowej aranżacji harmonii, nieprzypadkowości, konsekwencji oraz dopasowania elementów do siebie nie jest wcale prostą sztuką. Wymaga to wyczucia, orientacji i odwagi, która nie zawęża pola działania jedynie w obrębie rozwiązań klasycznych i mało ryzykownych. Zestawienie ze sobą tradycyjnego wnętrza retro o nasyconej kolorystyce i z meblami z litego drewna z wnętrzem nowoczesnym, tak wyraźnie lubianym i propagowanym, charakteryzującym się prostotą, przejrzystością, otwartą przestrzenią, brakiem ornamentów i liniami prostymi, to idealna koncepcja dla osób, które uważają klasykę za zbyt mało oryginalną a awangardę za zbyt minimalistyczną i często nazbyt chłodną. Aby połączyć obie tendencje, najczęściej do pomieszczenia nowoczesnego, prostego w formie, unikającego geometryzacji, wpasowuje się stare wyposażenie (meble i obrazy z epoki), które nadaje domowi nietuzinkowego i jedynego w swoim rodzaju charakteru.

Co ze starymi meblami?

Bazą wyjściową do zaprojektowania wnętrza, bardzo często są stare meble. Nim podczas przeprowadzki bądź aranżacji wystroju uznasz, że nie są ci do niczego potrzebne, zastanów się kilkukrotnie czy przypadkiem ci się nie przydadzą. Meble z epoki są solidne, masywne i trwałe, a przy tym wyróżniają się pewną unikatowością i duchem. Jeżeli nie jesteś w posiadaniu takich mebli, dobrym pomysłem będzie udanie się na targ ze starociami bądź popytanie wśród znajomych, możliwe, że akurat któryś z nich będzie znał kogoś, kto zamierza pozbyć się takiego wyposażenia z domu. Dlaczego warto postawić na eklektyczne sprzęty? Ponieważ wstawione do oświetlonych, jasnych, a nawet industrialnych pomieszczeń, będą wspaniałym kontrastem, a zarazem tłem, uwypuklonym przez jednolitość ścian.

Aranżując mieszkanie, należy mieć na uwadze to, że czasem, aby stare meble prezentowały się lepiej, muszą zostać wyczyszczone i wyprane. Warto wtedy zdecydować się na czyszczenie tapicerki meblowej w Wilanowie.