remont domu
Budownictwo

Dlaczego remontujemy stare domy?

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować w przebudowę domu czy mieszkania. Planowane niewielkie zmiany remontowe zazwyczaj przeradzają się w generalny remont. Jedna nieodzowna praca prowadzi do kolejnych, które również wydają się niezbędne. Dlaczego tak chętnie remontujemy stare domy, czy jest to prosta sztuka?

Czy wyremontowanie domu jest łatwe?

Okazuje się, że remont domu nie jest wcale taki prosty, ponieważ bardzo często jedna zaplanowana inwestycja przeobraża się w następną. Zwykła wymiana okien czy drzwi kończy się nierzadko przebudową całego pomieszczenia, a przerabianie strychu na poddasze użytkowe wymaga w wielu przypadkach wymiany dachu. Remont zmusza do poświęcenia należytej ilości czasu, pieniędzy, a także do włożenia w same prace projektowe i wykonawcze wiele wysiłku, mimo to, jeśli tylko mamy sposobność i potrzebne fundusze, jesteśmy zdecydowani się go podjąć.

Dlaczego warto remontować stare domy?

Całkowity remont pozwala nam stworzyć ze starego, niewyróżniającego się niczym domu całkiem nowy, nie do poznania. Powziąwszy decyzję o gruntownej przebudowie, warto pamiętać o tym by zachować wszystkie elementy, które wciąż są w świetnym stanie technicznym. Nie musisz zmieniać wszystkiego, nie musisz budować domu od podstaw, od samych niemal fundamentów. Oczywiście, niektóre elementy mogą zaburzyć wizję twojego nowego domu np. schody czy ściany, ale przeważnie przy rozsądnym planowaniu, możliwe jest ich wykorzystanie. Wystarczy wpisać w nowe wnętrze to, czego zmienić się nie da, znajdując temu nowe zastosowanie czy przeznaczenie. Problem ten, dodatkowo może rozwiązać, odnowienie czy przerobienie niektórych elementów bądź rozbudowanie domu. Dobudowanie brakujących pomieszczeń jest zawsze fantastycznym rozwiązaniem.

Domy po remoncie nie dość, że stają się bardziej funkcjonalne, to także zaczynają spełniać oczekiwania mieszkańców, czego niestety nie można powiedzieć zbyt często o prostych, schematycznych, pozbawionych stylu i jakiejkolwiek wizji budynkach stawianych 60 lat temu. Dzisiaj to właśnie takie domy najprościej przerobić wedle kanonów współczesnej architektury, ponieważ wystarczy dobudować taras czy przeszklić ściany by zwykły budynek stał się piękną, nowoczesną, wpisującą się w panujące trendy willą. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia.

Dobudowa domu zazwyczaj nie ogranicza się jedynie do zewnętrznego wyglądu i wyglądu wnętrza, należy bliżej przyjrzeć się ogrzewaniu i ociepleniu budynku, gdyż stare domy z reguły są zimne, ponieważ niedostatecznie zostały zabezpieczone przed utratą ciepła.