Motoryzacja

Co zrobić, gdy auto ulegnie awarii na autostradzie?

Awaria samochodu na autostradzie to niezwykle stresująca i niebezpieczna sytuacja. Każdy kierowca zastanawia się wówczas, w jaki sposób powinien przewieźć swój samochód do warsztatu. Holowanie z pomocą osoby znajomej nie wchodzi w tym przypadku w grę. Zgodnie z przepisami, na autostradzie zepsuty samochód holować może wyłącznie odpowiednio przystosowany do tego pojazd.

Jak należy wówczas zabezpieczyć auto oraz znajdujących się w nim pasażerów? Wychodząc z samochodu, należy założyć kamizelkę odblaskową i poruszać się po drugiej stronie barierek energochłonnych. Niezbędne będzie również zjechanie lub przepchnięcie pojazdu na pas awaryjny, możliwie jak najbliżej prawej krawędzi. Włączyć należy także światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Wystawić powinno się go w odległości 100 metrów za pojazdem. Zapominając o tej czynności, stworzyć można niebezpieczne zagrożenie na drodze i narazić się na otrzymanie mandatu.

Zanim wezwana zostanie pomoc drogowa Świecko, zadbać należy o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych pasażerów. Przede wszystkim, należy przejść na drugą stronę barierek. W miejscach, w których znajdują się ekrany dźwiękochłonne, co jakiś czas umieszczone są specjalne drzwi do ewakuacji. Korzystając z nich należy pamiętać o tym, że otworzyć można je wyłącznie od strony drogi.

Gdy auto zostało odpowiednio oznakowane, a pasażerowie są bezpieczni, wezwać można pomoc drogową oraz zawiadomić zarządcę autostrady o nieplanowanym postoju. Służby drogowe, które opiekują się konkretnym odcinkiem drogi zabezpieczą wówczas przy pomocy pachołków miejsce, w którym samochód uległ awarii. O tego typu pomoc poprosić można pod numerem centrum alarmowego. Niezbędne numery telefonów znaleźć można na biletach autostradowych, przydrożnych tablicach i stronach internetowych zarządcy drogi. Podczas rozmowy telefonicznej należy podać pozycję GPS lub oznaczenie znajdujące się na słupku kilo metrażowym, przy którym stoi pojazd.

Jeżeli z jakichś względów niemożliwe będzie skorzystanie z telefonu komórkowego, pomoc drogową wezwać można za pośrednictwem jednego z telefonów alarmowych umieszczonych przy drodze w żółtych lub pomarańczowych budkach ze znajdujących się na nich napisem SOS. Rozmieszczone są one co 2 kilometry, po obu stronach autostrady. Znalezienie kierunku najbliższego telefonu ułatwią strzałki znajdujące się na słupach drogowych.

Gdy auto zostało odpowiednio zabezpieczone przez drogowców, przejść można do wezwania holownika.