Lifestyle Moda

Bielizna termoaktywna – czym się wyróżnia?

W ofercie każdej profesjonalnej szwalni znajduje się szycie usługowe odzieży damskiej, męskiej oraz dziecięcej, takiej jak: bluzki, bluzy, suknie czy odzież funkcyjna. Ubrania funkcyjne mają zapewniać komfort w trakcie treningu, a także odprowadzać pot powstały na skórze na powierzchnię tkaniny. To nie tylko koszulki, legginsy czy spodnie, lecz także bielizna termoaktywna. Czym się charakteryzuje? Czym się różni od bielizny termicznej?

Bielizna termoaktywna – czym się charakteryzuje?

Bielizna termoaktywna to odzież wykonana ze specjalnych materiałów syntetycznych, które umożliwiają odprowadzenie wilgoci ze skóry na zewnątrz, nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego pozostawiając ją suchą. Ten element odzieży funkcyjnej:

– pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała organizmu, czyli 36,6 stopni Celsjusza (jest to tak zwana termoregulacja),

– uwalnia nadmiar potu,

– gwarantuje właściwą wentylację,

– jest wykonany z oddychającego materiału,

– chroni przed przegrzaniem ciała bądź jego wychłodzeniem,

– jest lekki,

– przyjemny w dotyku,

– komfortowy,

– nie wywołuje podrażnień,

– nie ociera skóry,

– jest dopasowany do sylwetki.

Bielizna termoaktywna jest najczęściej szyta z:

– polipropylenu – to materiał wyjątkowo lekki i wygodny, który nie tylko odprowadza wilgoć w trakcie ćwiczenia, lecz również niweluje nieprzyjemne zapachy oraz działa antybakteryjnie dzięki wzbogaceniu o jony srebra,

– poliamidu, który nie wchłania wody, jest trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych,

– poliestru odpornego na rozciąganie, zachowującego swój pierwotny kształt i wygląd. Ten materiał dodatkowo nie wchłania wilgoci oraz bardzo szybko schnie.

Bielizna termoaktywna sprawdzi się podczas:

– marszu,

– biegu,

– jazdy na rowerze,

– jazdy na nartach.

Bielizna termoaktywna a termiczna – różnice

Bielizna termoaktywna bardzo często jest błędnie mylona z termiczną. Tymczasem głównym zadaniem bielizny termicznej jest ochrona przed chłodem, wyziębieniem, izolacja oraz utrzymanie właściwej temperatury organizmu, podczas gdy ubrania termoaktywne nie rozgrzewają, a jedynie zatrzymują ciepło oddane przez organizm.

Kolejną różnicą jest wchłanialność wilgoci. Bielizna termiczna nie odprowadza jej ze skóry, dlatego nie zaleca się jej używania podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu.

Oba typy odzieży wykonane są również z tkanin o innej strukturze. Ubrania termoaktywne najczęściej produkuje się z materiałów sztucznych (np. poliamidu), termiczne natomiast z bawełny bądź wełny.